رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری (UI) نقطه تعامل و ارتباط انسان و کامپیوتر در یک دستگاه است. این نقطه تماس می تواند صفحه نمایش، صفحه کلید، ماوس و …. باشد. رابط کاربری همچنین روشی است که از طریق آن، کاربر با یک اپلیکیشن یا یک وب سایت ارتباط برقرار می کند.

وابستگی فزاینده بسیاری از کسب و کارها به وب سایت ها و اپلیکیشن ها باعث شده است که بسیاری از شرکت ها در تلاش برای بهبود تجربه کلی کاربر، اولویت بیشتری را به رابط کاربری اختصاص دهند.

وب سایت هایی مانند Airbnb، Dropbox و Virgin America در طراحی رابط کاربری خود قوی ظاهر شده اند. این وب سایت ها طراحی‌های دلپذیر با کاربری آسان و با تمرکز بر کاربر و نیازهای او ایجاد کرده‌اند که این روند به طور کلی طراحی کاربرمحور (UCD) نام دارد.

 

طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری (UID) فرآیندی است که طراحان برای ایجاد رابط در نرم‌افزار یا دستگاه‌های رایانه‌ای با تمرکز بر ظاهر یا سبک آن استفاده می‌کنند. هدف طراحان ایجاد رابط هایی است که استفاده از آنها برای کاربران آسان و لذت بخش باشد. طراحی رابط کاربری به رابط های کاربری گرافیکی و سایر اشکال آن (به عنوان مثال، رابط های قابل کنترل با صدا) اشاره دارد.

صفحه لمسی تلفن همراه شما، سیستم منو کنترل تلویزیون و اپلیکیشن هایی که هر روز استفاده می کنید، همگی دارای رابطی هستند که اطلاعات را از رایانه به کاربر و بالعکس منتقل می کند. هدف طراحی رابط کاربری این است که آن رابط را شهودی (از نظر نحوه تعامل)، آسان برای استفاده و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر کند.

 

 

 

 

چرا رابط کاربری مهم است؟

رابط کاربری برای برآورده کردن انتظارات کاربر و پشتیبانی از عملکرد موثر سایت شما مهم است. یک رابط کاربری به خوبی اجرا شده، تعامل موثر بین کاربر و وب سایت، اپلیکیشن یا ماشین را از طریق عناصر تصویری واضح، طراحی شفاف و واکنش گرا تسهیل می کند.

هنگام طراحی UI برای سایت خود، مهم است که انتظارات کاربر را از نظر دسترسی، زیبایی بصری و سهولت استفاده در نظر بگیرید. ترکیبی بهینه از عناصر بصری موثر و واکنش گرایی (responsiveness ) کارآمد، نرخ تبدیل (conversion rate) وب سایت شما را بهبود می بخشد، زیرا نیازهای کاربر را پیش بینی می کند و سپس آن نیازها را برآورده می کند.

برای درک ساده تر اهمیت رابط کاربری به این فکر کنید: شما می‌توانید قوی‌ترین ابزار دنیا را داشته باشید، اما اگر استفاده از آن گیج‌کننده و دشوار باشد، دیر یا زود از آن دست می‌کشید و به سراغ چیزی می‌روید که درک نحوه کار آن ساده‌تر است و به اندازه کافی خوب کار می‌کند. در بیشتر موارد، یک طراح رابط کاربری روی یک نرم‌افزار یا یک وب‌سایت کار می­کند و کاربران انتظارات کاملاً واضحی از نحوه کار کردن این ابزارها دارند. اینجاست که یک رشته مرتبط – تجربه کاربری (UX) – وارد صحنه می­شود.

رابط کاربری قطعه بزرگ و مهمی از پازل UX است. در فرایند طراحی این قطعه مهم باید به سوالات مختلفی پاسخ داده شود: آیا آیکون ها برای چیزی که نشان می دهند معنی دارند؟ آیا لایه بندی جریان منطقی دارد؟ آیا می‌توان اطلاعات را در جایی که انتظار می‌رود پیدا کرد؟ آیا این باعث می‌شود کاربران کارهایی را انجام دهند که مالک پروژه از آنها می‌خواهد – مانند ثبت‌نام برای اطلاعات، خرید یا پست کردن در خوراک خبری؟ شما با داشتن یک سیستم منسجم و خوب طراحی شده، استفاده از محصولات را آسان‌تر می‌کنید که به نوبه خود می‌تواند نتایج مثبت شگفت انگیزی را به همراه داشته باشد.

برای دیدن نمونه کار ها کلیک کنید

پشتیبانی خدمات ما به صورت کاملا رایگان از ۳ روش امکان پذیر است:
شبکه های اجتماعی ما:09981542628
شماره تماس: شماره تماس
از هنگامی که شما درخواست خود را مطرح و ارسال می‌کنید، نهایتا طی ۲۴ ساعت به کارشناسان ما وصل شده و پاسخ خود را دریافت خواهید کرد.

ارزش‌گذاری برای خدماتی که ارائه می‌شود معیار واحدی ندارد و بسته به کسب و کار شما، حجم خدمات درخواستی‌تان و زمانی که برای آماده سازی نیاز دارد، متغیر است.
با پر کردن فرم بریف، کارشناسان ما با بررسی کامل شرایط، لیست دقیقی از خدمات و هزینه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند.

در ابتدا با دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان، پروسه پیش تولید محتوا با دریافت مبلغی از کارفرما به عنوان پیش پرداخت شروع می‌شود.
پس از تایید توسط شما، پروسه تولید انجام و به پایان می‌رسد. پس از پایان کار، فایل نهایی محتوای تولید شده به صورت با کیفیت پس از تسویه کامل هزینه‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مدت زمان تقریبی برای تحویل پروژه خدمات طراحی، 7 روز در نظر گرفته شده است. البته این زمان‌بندی به صورت پایه و اولیه محاسبه شده و با توجه به نوع درخواستی که شما در فرم بریف ثبت می‌کنید متغیر می‌باشد.