تولید محتوای متنی چیست؟

 امروزه تنها یک شکل از بازاریابی باقی مانده و آن هم «بازاریابی محتوا» است. یکی از مهم‌ترین، کارآمدترین و درخشان‌ترین انواع محتوا، محتوای متنی است. در صورتی که یک کسب و کار بتواند تولید محتوای متنی را به صورت درست و دقیق انجام دهد و از قدرت این نوع محتوا به نفع خودش استفاده کند، خیلی زود می‌تواند مخاطبان را تحت تأثیر قرار دهد، فروش خود را بیشتر کند و به برندی معروف و شناخته‌شده تبدیل شود.

بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کار به خوبی با اهمیت و ارزش تولید محتوای متنی آشنا هستند و به خوبی می‌دانند این نوع محتوا هم مخاطبان را متقاعد می‌کند و هم باب طبع گوگل و سایر موتورهای جستجو است. از این رو کسب و کارها تمایل دارند با کمترین دغدغه و با مناسب‌ترین بودجه محتوای متنی تولید و منتشر کنند و با استفاده از این نوع محتوا، گوی سبقت را از رقبای خود بربایند.

در این ‌بین تولید محتوای متنی برای وبلاگ‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد و نقش مهمی در دیده شدن سایت مورد نظر ایفا می‌کند.

تعیین هدف و برنامه ریزی برای رسیدن به آن

وقتی شما به عنوان مدیر یا صاحب یک کسب وکار محتوای خود را به پلتفرم محتوا مارکتینگ سفارش می‌دهید، باید هدف خودتان را کاملاً روشن و شفاف کنید و به این محتوا مارکتینگ اعلام کنید که قصد دارید چه پیامی را به مخاطب اعلام کنید. برخی از محتواهای متنی، پست وبلاگ هستند و با لحن آموزشی نوشته می‌شوند و برخی دیگر رپورتاژ آگهی هستند و باید درون‌مایه و مضمون تبلیغاتی در آن‌ها پررنگ‌تر باشد.

گاهی مواقع می‌خواهید برای توضیح و توصیف محصولات و خدمات سایت خود محتوا تولید کنید و در این موارد هم لحن متفاوت است. بنابراین اولین کار، تعیین هدف است. هر چه هدف روشن‌تر و صریح‌تر باشد، برنامه‌ریزی برای آن آسان‌تر است و نویسندگان محتوا مارکتینگ بهتر می‌توانند از قدرت کلمات به نفع شما استفاده کنند.

وقتی شما هدف خود را تعیین کردید و پاسخ پرسش‌های هوشمند پلتفرم محتوا مارکتینگ را دادید، باید بسته محتوایی خود را هم اعلام کنید و به این مجموعه بگویید که چه تعداد محتوا نیاز دارید. پس از تعیین هدف بخش بسیار مهمی از مسیر تولید محتوای متنی را طی کرده‌اید.

شناختن پرسونای مخاطب و رسیدن به درکی درست از مخاطب هدف

وقتی هدف خود را مشخص کردید، باید پرسونای مخاطب را تعیین کنید. تا زمانی که خصوصیات مخاطب هدف به درستی تعیین نشود، نوشتن محتوای متنی بی‌هدف و تقریباً بی‌فایده است. اگر مخاطبان شما جوانان باشند، محتوای خاص خودشان را نیاز دارند و اگر رده سنی مخاطبان شما بالا باشد، باید محتوایی تولید کرد که آن‌ها بپسندند. بنابراین مشخص کردن پرسونای مخاطب یکی دیگر از بخش‌های مهم در  مسیر تولید محتوای متنی است.

وقتی پرسونای مخاطب مشخص شد و نویسنده دانست که باید برای چه شخصیت‌ها و مخاطبانی بنویسد، می‌تواند عملکردی بسیار بهتر، دقیق‌تر و عمیق‌تر از خودش به نمایش بگذارد و محتوایی جذاب‌تر و کارآمدتر ارائه دهد. فرض کنید که این بخش در مسیر تولید محتوای متنی محتوا مارکتنیگ وجود نداشت. همه محتواها با یک لحن نامشخص نوشته می‌شد، اصلاً نویسنده نمی‌دانست که با چه کسی طرف حساب است و دارد با چه کسی گفتگو می‌کند. در نتیجه محتوایی که تولید می‌کرد، آنگونه که باید و شاید اثربخشی نداشت.

مشخص کردن کلمات کلیدی و رعایت سئو محتوای متنی سایت

یکی از مهم‎ترین اهداف کلان در تولید محتوای متنی سایت ، بهبود بخشیدن به سئو سایت و کمک به بیشتر دیده شدن آن در موتورهای جستجو است. به همین دلیل استفاده از کلمات کلیدی درست و رعایت اصول سئو یک مسئله حیاتی در تولید محتوای متنی به شمار می‌آید.

به این منظور کلمات کلیدی مرتبط، با استفاده از ابزارهای مختلفی همچون Google keyword planner و بسیاری ابزارهای دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرند. گاهی کلمات سرراستی که اول به ذهنمان می‌رسند، بهترین کلمات کلیدی متن ما نیستند؛ به همین دلیل استفاده از ابزارهای آنالیز کلمات کلیدی بسیار مهم است و راه درست را به ما نشان می‌دهد.

بعد از مشخص شدن کلمات کلیدی، نویسنده آن‌ها را در در جای درست به کار می‌گیرد و با رعایت اصول سئو متنی سایت ، محتوایی ارزشمند تولید می‌کند.

پیدا کردن منابع دقیق و قابل اعتماد برای تولید محتوا

گروه خلاقیت و تولیدمحتوای بوم از نویسندگان متخصص در زمینه‌های مختلف، برای تولید محتوا استفاده می‌کند؛ اما بدیهی است که هر نویسنده به منابعی دقیق و قابل‌اطمینان برای نگارش یک متن نیاز دارد. البته این مسئله در مورد محتواهای آموزشی، تحلیلی و محتواهایی از این دست بیشتر دست صدق می‌کند.

در بوم پیدا کردن این منابع و اعتبارشان اهمیت ویژه دارد. همه نویسندگان تیم ما از منابع غیر فارسی الهام می‌گیرند و بعد از مطالعه و بررسی چند منبع، نکات و اطلاعات لازم را استخراج می‌کنند. سپس محتوای متنی مورد نظر را به‌ صورت کاملاً یونیک و بدون هیچ‌گونه کپی‌برداری تولید کرده و به شما تحویل می‌دهند.

تولید محتوای متنی در سریع‌ترین زمان ممکن

حالا که با فرآیند تولید محتوای متنی در گروه خلاقیت و تولیدمحتوا بوم آشنا شدید، نوبت به زمان در نظر گرفته‌شده برای این فرآیند می‌رسد. ما این تضمین را به شما می‌دهیم که متعهد به زمان تعیین‌شده برای تحویل پروژه باشیم و در کم‌ترین زمان ممکن محتوا را به شما تحویل دهیم؛ زیرا خوب می‌دانیم تعهد، دقت و مسئولیت لازمه کار ما است و به تیم ما ارزش و اعتبار دوچندان می‌بخشید.