عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی زیر شاخه ای از رشته عکاسی می باشد که بیشتر برای اهداف تجاری و به منظور فروش بیشتر محصولات، معرفی برند، یا فرد تبلیغاتی و یا به منظور معرفی محصول و یا خدمات به کار می رود. اگر شما صاحب کسب و کار، محصول یا خدماتی هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن عکس های با کیفیت و واضح از یک محصول یا خدمات می تواند توجه مخاطبان بیشتری را بخود جلب کند و در ذهن مخاطب یا مشتری مانا باشد.

از این رو اگر می خواهید در فعالیت خودتان بیشتر شناخته شده باشید و در فضای حقیقی یا دنیای مجازی خود را معرفی کنید و بر ذهن مخاطب اثر گذار باشید عکاسی صنعتی حرفه ای می تواند به شما کمک کند. به بیان دیگر هر نوع عکاسی که با اهداف تجاری انجام شود در زمره عکاسی صنعتی و تبلیغاتی قرار می گیرد که شامل عکاسی از محصولات، خدمات، افراد مشهور برای حضور روی جلد مجلات، روزنامه ها یا کمپین تبلیغاتی، کاتالوگ تبلیغاتی و موارد دیگر برای تبلیغ محصولات و خدمات است استفاده می شود.

تصاویر روی بیلبورد ها، سایت های تجاری، کاتالوگ های محصول و … که بصورت زیبا و با کیفیت گرفته می شوند همگی نمونه از عکاسی صنعتی می باشد که بیشتر با هدف آگاهی از برند در مشتری و بالا بردن سطح فروش استفاده می شود. مسلما ارائه تصویر بی کیفیت از محصول و خدماتتان می تواند کسب و کار شما را از منظر مشتری غیر حرفه ای و مبتدی تلقی کند و به برند شما خسارات جبران ناپذیری را وارد کند. از طرف دیگر استفاده بیش از حد از عکاسی تبلیغاتی غیر خرفه ای روی سود شما و میزان فروش شما تاثیر معکوس داشته و شما را از میدان رقابت دور خواهد کرد. اینجاست که عکاسی صنعتی به کمک شما می آید و کسب و کار شما را منحصر به فرد و متفاوت از رقبایتان می کند. منظور از عکاسی صنعتی را می توان در بهینه سازی تصویر خلاصه کرد تا توجه مشتری و بیننده به موضوعی که از آن عکاسی کرده اید جلب شود.

عکاسی صنعتی حرفه ای

در تعریف عکاسی صنعتی محصول باید گفت که نمایش محصول به زیباترین و واقعی ترین حالت ممکن را عکاسی صنعتی محصول می گوییم.عکس به عنوان یک عنصر اساسی و مهم در طراحی گرافیک به شمار می رود. در محاورات روزمره و مکالمات، از عکاسی حرفه ای تبلیغات به عنوان عکاسی صنعتی نام برده می شود. منظور از عكاسی بصورت صنعتی؛ تهیه عکس از محصولاتی است که در صنایع تولید می شود یا تصویری که از خطوط تولید صنایع تهیه می شود. عکاسی از هر محصولی که با فعالیت های شرکتی تولیدی یا خدماتی در ارتباط باشد، در حوزه سفارش عکاسی صنعتی قرار می گیرد. سفارش عکاسی صنعتی شامل تمام اموری است که به تولیدکننده کمک می کند تا محصولاتش را نمايش دهد و بفروشد.

انواع عكاسی تبلیغاتی حرفه ای

بدیهی است که یکی از اولین اقداماتی که برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی باید برداشته شود؛ عکاسی محصول یا عکاسی صنعتی از محصولات است. به جرات میتوان گفت که تقریبا تمام مشاغل خدماتی یا فروشگاهی برای نمایش خدمات و محصولات خود نیازمند به عکاسی صنعتی هستند. عکاسی تبلیغاتی نیز باید تمام خصوصیات یک عکس صنعتی را دارا باشد.

همچنین به مولفه‌های مهم دیگری نیز نیازمند است که شامل خلاقیت، تکنیک و اجرا می‌شود. هدف از عکاسی تبلیغاتی تنها معرفی کالا نیست بلکه تشویق و ترغیب مشتری به خرید و استفاده از آن می‌باشد، به عبارتی دیگر عکاسی تبلیغاتی می بایست بیننده را به خرید کالا ترغیب کند.

در عکاسی تبلیغاتی، عکاس سعی می کنند تا ضمن تاکید بر  جنبه کاربردی کالا و یا حتی مهمترین جنبه های مثبت کالا و با در نظر گرفتن مخاطب اقدام به تهیه عکس بنماید تا بتواند بطور بسیار مختصر و مفید و جذاب کالا را در دید بیننده به یک نیاز تبدیل نماید و این به وجود آوردن نیاز در مخاطب آن هم تنها با یک عکس نیازمند تجربه بالا و دانستن علوم مختلف می باشد، به همین دلیل است که اکثر عکاسان تبلیغاتی معروف دنیا در حقیقت یک تیم تبلیغاتی هستند.

۱- عکاسی صنعتی حرفه ای با زمینه سفید یا سیاه

این نوع از عکاسی صنعتی معمولا برای استفاده از فروشگاه های اینترنتی کالا و یا طراحی کاتالوگ و طراحی بروشور ها مورد استفاده قرار می گیرد. در طراحی کاتالوگ ها و بروشورها که قالب فضای زمینه طراحی سفید است،عکاسی صنعتی با زمینه سفید کار را برای طراح کاتالوگ راحت تر میکند. همچنین در طراحی کاتالوگ ها، تعدادی عکس تزئینی نیز در کنار استفاده از عکس ها با زمینه سفید عکاسی می شود تا بتوان از آنها بعنوان پاساژ یا دیوایدر استفاده کرد.

۲- عکاسی صنعتی حرفه ای اجسام بزرگ

شیوه کار در عکاسی صنعتی حرفه ای از قطعات صنعتی بزرگ مانند تجهیزات و ماشین آلات صنعتی که دارای ابعاد بزرگ و بسیار بزرگ هستند؛ بسیار متفاوت است. عکاسی صنعتی از قطعات صنعتی بزرگ که امکان حمل آن ها به داخل استودیو وجود ندارد باید در محل اجرای پروژه انجام شود. به این منظور باید تجهیزات عکاسی صنعتی به همراه دوربین عکاسی را به محل کارگاه انتقال داد.

۳- عکاسی صنعتی از طلا و اشیاء براق

کنترل انعکاس های بیشماری که در هنگام عکاسی صنعتی روی بدنه این گونه اجسام به وجود می آید باعث شده تا عکاسی تبلیغاتی از اشیا براق بسیار دشوار و در دسته پیچیده ترین دسته های عکاسی صنعتی قرار گیرد. مانند: عکاسی صنعتی از طلا و جواهرات، از ادکلن، از قطعات آبکاری شده،از شیشه و بلور