طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی فرآیند کانسپت پردازی، اجرای فرم فیزیکی، تعیین ویژگی های ظاهری و همچنین احساسی است که بسته بندی در کاربران محصول ایجاد می¬کند. این فرایند ترکیبی از تخیل وتصور، تایپوگرافی،تصویرسازی، تعیین ساختار، انتخاب اندازه و انتخاب رنگ است.
همانطور که می¬دانیم نقش طراحی بسته بندی محافظت از محصول در داخل و سهولت حمل و نقل آن است. بسته بندی یک محصول خواه به شکل جعبه هایی برای باز شدن در فروشگاه باشد یا در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شود تا به خانه مصرف کنندگان منتقل شود، باید کاربردی و بادوام باشد. کارکرد ثانویه طراحی بسته بندی، برجسته نمودن محصولات در قفسه های فروشگاه ها است. قفسه ها و ویترین های فروشگاه‌های خرده‌فروشی مملو از هزاران برند است که برای جلب توجه خریداران رقابت می‌کنند. بنابراین بسته بندی یک محصول باید توانایی جلب توجه مشتریان و اختصاص آن به خود را داشته باشند. بسته بندی خوب می¬تواند فروش را افزایش دهد، و حتی سرسخت ترین مشتریان را برای تغییر سلیقه و استفاده از یک برند جدید ترغیب کند.
طراحی بسته بندی باعث ایجاد نظم و انسجام می¬شود. به طور شفاف و مختصر یک برند را در قفسه فروشگاه معرفی می¬کند، داستانی را از آن برند روایت می¬کند و مصرف کننده را به تعامل با آن دعوت می-کند. پس جای تعجبی نیست که در واحد های طراحی و توسعه محصولات، طراحی بسته بندی تقریبا به اندازه طراحی خود محصول مورد توجه قرار می¬گیرد. چرا که وقتی به درستی انجام شود، قدرتمند خواهد بود و می‌تواند یک محصول را در میان برندهای معروف و محبوب‌تر به قهرمان یکه تاز تبدیل کند. دستیابی به این موضوع به مهارت های یک طراح بسته بندی متخصص نیاز دارد.
بوم با راهکارهای خلاقانه و بر اساس ترندهای روز دنیا در حوزه بسته بندی به شما کمک می¬کند بهترین پوشش را برای محصول خود انتخاب کنید. بسته بندی محصول شما همان پوشش سازمانی شماست که بر تن تک تک محصولات شما خواهد بود و در قفسه ها و ویترین ها برند شما را نمایندگی خواهد کرد. طراحی پوشش نمایندگان برند خود را به ما بسپارید تا در هر میان انبوهی از برندها، قهرمان شما باشید.

طراحی بسته بندی چیست؟

طراحی بسته بندی چیست؟ منظور از سوال بسته بندی چیست؟ بسته‌بندی برای محافظت از کالا و همچنین ارائه محصول به مشتریان انجام می‌گیرد. اما تاثیر پکیجینگ فراتر از این موارد است. امروزه می‌توانید صدها هزار محصول متنوع را مشاهده کنید که قفسه‌های سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها را پر کرده‌اند و هر یک با بسته‌بندی جذاب و چشم‌گیر خود نظر مصرف‌کنندگان را به خود جلب می‌کنند. در واقع دیزاین بسته‌بندی ابزاری مناسب برای بازاریابی و تبلیغات است. طراحی بسته‌بندی را می‌توان شامل ساختار، رنگ، مواد، تصویر، تایپوگرافی، و دیگر اطلاعات فرعی در طراحی دانست که در کنار یکدیگر موجب جذاب‌تر شدن محصول خواهند شد. هدف اصلی از طراحی بسته‌بندی محافظت، مهار، توزیع محصول، حمل و نقل، ذخیره، و همچنین شناسایی و تمایز راحت‌تر محصول در بازار است. هر محصولی که مصرف می‌کنید از غذایی که می‌خورید تا لباسی که بر تن می‌کنید، همگی در جعبه‌ها یا کیسه‌ها مخفی می‌شوند. طراحی بسته‌بندی محصول علاوه بر جذابیت، می‌تواند تجربه مشتری را نیز رقم بزند.

از میان قوانینی که باید در طراحی بسته‌بندی محصولات به آن‌ها توجه شود می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • طراح و کارفرما باید به خوبی مشتری و بازار هدف را شناخته و نیازهای آنان را درک کنند
  • سادگی بیش از آنچه که فکرش را بکنید به فروش می‌رسد
  • در طراحی بسته‌بندی محصول باید بر روی برند تمرکز شود
  • پیش از شروع کار باید درباره رقیبان و عملکرد آنان تحقیق شود
  • تست را فراموش نکنید

از جمله مزایای طراحی بسته‌بندی محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • صرفه‌جویی در زمان
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های لازم برای بازار رقابتی
  • جلب نظر مشتریان و افزایش فروش محصولات
  • نشان دادن حرفه‌ای بودن کسب و کار
  • افزایش اعتماد و اطمینان و وفاداری مشتریان به محصولات برند