طراحی خدمات چیست؟

برای تعریف طراحی خدمات در ابتدا باید تعریفی مناسب برای مفهوم “خدمت” ارائه گردد. یک خدمت تراکنشی است که در آن کالای غیر فیزیکی از فروشنده به خریدار منتقل می شود. در هنگام صحبت از خدمت، اغلب مردم به فرآیندها اشاره می کنند و نه محصولات فیزیکی.

خدمات بخش ناملموس اقتصاد است. به این معنی که فقط زمانی وجود دارد که ارائه دهنده، آن را تحویل می دهد و مشتری آن را مصرف می کند. زمانی که یک شرکت خدمتی را به مشتریان ارائه می دهد  مالکیت انتقالی شکل نمی­گیرد؛ نمی­توان خدمات را حمل و یا ذخیره نمود. به عنوان مثال، تماشای یک نمایش در تئاتر یک خدمت است. شما بعداً نمی‌توانید این نوع سرویس را حمل یا ذخیره کنید.

اکثریت تعاملات اقتصادی-تجاری در دنیا نوعی خدمت هستند و این خدمات گستره وسیعی را شکل می­دهند: خدمات حمل و نقل، خدمات خوراکی، خدمات بازاریابی، خدمات پزشکی و … . بدیهی است که این خدمات با اشکال متفاوتی در طول تاریخ بشر وجود داشته اند اما توجه ویژه ای که امروزه به فرایند های آماده سازی و ارائه آنها می­شود سابقه چندانی نداشته و حاصل مطالعات معاصر هستند. با این پیش زمینه می­توان “طراحی خدمات” را تعریف نمود.

طراحی خدمات به کارگیری فرآیند و مهارت های طراحی برای توسعه و ارتقاء سطح ارائه خدمات است. این تخصص یک راه خلاقانه و عملی برای بهبود خدمات موجود و نوآوری خدمات جدید است.

طراحی خدمات فرآیندی است که در آن طراحان راه حل های پایدار و تجربیات مطلوب را در زمینه های مختلف هم برای مشتریان و هم برای ارائه دهندگان خدمات خلق می­کنند. طراحان در حالت کلی یک خدمت را به بخش های مختلفی تقسیم کرده و راه‌حل‌های دقیقی را برای مطابقت با نیازهای کاربران در آن زمینه خاص با نظر گرفتن همه عوامل، به کار می­گیرند.

احتمالا جامع ترین تعریف کوتاه از طراحی خدمات از طرف انجمن طراحی بریتانیا ارائه شده است: «طراحی خدمات به معنای سودمندی، کاربردپذیری، اثربخشی، کارایی و مطلوب سازی خدماتی است که ارائه می کنید.»

 

 

طراحی خدمات چگونه به کسب و کار شما کمک می­کند؟

طراحی خدمات مجموعه فعالیت هایی از برنامه ریزی، سازماندهی منابع انسانی، توسعه ارتباطات تا بهبود زیرساخت ها و زنجیره تامین و توزیع را شامل می­شود که در مجموع به یک کسب و کار کمک می­کند تا خدمات خود را در سطح مناسبی از کیفیت ارائه دهد. این فرایند منجر به تعامل بهتر کاربر یا مشتری با برند (یا سازمان) شده و در نهایت به تجربه مطلوبی می­­انجامد که وفاداری مشتری را نوید می­دهد.

به بیان ساده تر طراحی خدمات با استفاده از ابزارهای “تفکّر طراحی” به کسب و کار شما کمک می­کند تا با نوآوری و حل مسئله خلاق خدمات خود را  برای مشتریانتان قابل استفاده، سودمند و خوشایند سازید. چنین تغییری در ارائه خدمات باعث می­شود تا کسب و کار شما خدمات خود را به شکل اثربخش، با کارایی بالا و متمایز از رقیبان به جامعه هدف خود ارائه نماید.

ما در گروه خلاقیت و تولید محتوای بوم از ابتدای مسیر ارائه خدمات با شما همراه خواهیم بود تا با شناسایی مناسب مشتریان شما و استخراج نیازها و علاقمندی های آنان بتوانیم خدمتی مطلوب برای مشتری و سودآور برای شما خلق کنیم. رویکرد ما به طراحی خدمات بر اساس اصول کاربرمحوری شکل گرفته و متخصصان ما در این حوزه راهنمایان شما در جذب مشتری و خلق تجربه های مطلوب برای آنها خواهند بود.

برای دیدن نمونه کار ها کلیک کنید

پشتیبانی خدمات ما به صورت کاملا رایگان از ۳ روش امکان پذیر است:
شبکه های اجتماعی ما:09981542628
شماره تماس: شماره تماس
از هنگامی که شما درخواست خود را مطرح و ارسال می‌کنید، نهایتا طی ۲۴ ساعت به کارشناسان ما وصل شده و پاسخ خود را دریافت خواهید کرد.

ارزش‌گذاری برای خدماتی که ارائه می‌شود معیار واحدی ندارد و بسته به کسب و کار شما، حجم خدمات درخواستی‌تان و زمانی که برای آماده سازی نیاز دارد، متغیر است.
با پر کردن فرم بریف، کارشناسان ما با بررسی کامل شرایط، لیست دقیقی از خدمات و هزینه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند.

در ابتدا با دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان، پروسه پیش تولید محتوا با دریافت مبلغی از کارفرما به عنوان پیش پرداخت شروع می‌شود.
پس از تایید توسط شما، پروسه تولید انجام و به پایان می‌رسد. پس از پایان کار، فایل نهایی محتوای تولید شده به صورت با کیفیت پس از تسویه کامل هزینه‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مدت زمان تقریبی برای تحویل پروژه خدمات طراحی، 7 روز در نظر گرفته شده است. البته این زمان‌بندی به صورت پایه و اولیه محاسبه شده و با توجه به نوع درخواستی که شما در فرم بریف ثبت می‌کنید متغیر می‌باشد.