طراحی کسب و کار یعنی چه؟

طراحی کسب و کار یک حوزه کاری نسبتاً جدید است که در فضای همپوشانی بین تجارت و طراحی شکل گرفته است. این  حوزه برای استفاده از روش‌های طراحی در دنیای تجارت توسعه داده شد. طراحی کسب و کار روشی عملیاتی است که ابزارهای متفکران حوزه تجارت، تحلیلگران و استراتژیست ها را با روش ها و ذهنیت های حوزه طراحی ترکیب می­کند. طراحان کسب و کار به این فکر می­کنند که چگونه هر عنصر از مدل کسب و کار بر تجربه مصرف کننده و مشتری تأثیر می­گذارد.

طراحان کسب‌وکار با روش‌های جدید و نوآورانه به یک کسب و کار فکر می­کنند. آنها با خوش‌بینی کار خود را آعاز می­کنند و تمرکز اصلیشان بر مردم (مشتری های واقعی) است. آنها پس از پیشنهاد ایده ها و راهکارهای جدی بر اساس تفکّر ترکیبی باز می­گردند و از لنز تحلیلی برای چیزهایی استفاده می‌کنند که فکر می‌کنند برای مردم هیجان‌انگیز و قانع‌کننده است.

کار طراحان کسب‌وکار فقط این نیست که چشم‌اندازهای عملی برای ایده ها خلق کنند، بلکه همچنین در تلاش هستند که بفهمند چگونه نیازهای انسانی را به اهداف تجاری تبدیل کنند. این کار روشی را برای آزمایش بر اساس نیازهای کسب و کار و ارزشی که آنها می خواهند به زندگی افراد وارد کنند ارائه می دهد.

طراحان کسب و کار اطمینان حاصل می کنند که ایده های تجاری عالی می توانند برای سازمان شما پولساز باشند و در طول زمان به رشد آن کمک کنند.

 

طراحی کسب و کار فعالیتی است که از موراد زیر استفاده می­کند:

  1. روش های طراحی
  2. ذهنیت (مدل فکری) طراحان
  3. ابزارهای کسب و کار
  4. چالش های زمینه کسب و کار

 

 

 

 

 

طراحی کسب و کار چه چیز نیست..؟!

  1. طراحی کسب و کار مشاوره مدیریت نیست:

مشاوران مدیریت بر روی چالش های کسب و کار، کار می­کنند و از ابزارهای کسب و کار نیز استفاده می کنند، اما روش ها و طرز فکر آنها معمولاً در سوی دیگر طیف قرار دارد. آنها کسب و کار محور هستند (یعنی سود محور)، از ابهام اجتناب می کنند، در مرحله کشف ایده ها و راهکارها بسیار کوتاه وقت صرف می­کنند (در حالی که طراحان کسب و کار از آن لذت می برند) و منابع زیادی را برای یافتن بهترین پاسخ سرمایه گذاری می کنند.

طراحی کسب و کار با چالش‌های بزرگ بسیار راحت‌تر سر و کله می­زند. مشتری محور است، ابهامات را در بر می گیرد، در تیم های چند رشته ای با طراحان دیگر کار می کند، نمونه های اولیه ملموس را می­سازد و آزمایش هایی را در این زمینه انجام می دهد تا فرضیه های تجاری و ارزش پیشنهادی را اعتبارسنجی کند.

  1. طراحی کسب و کار توسعه کسب و کار نیست:

عملکرد توسعه کسب و کار معمولا بیشتر مقوله فروش را در بر می­گیرد. هدف آن کار روی چالش رشد کسب و کار است در حالی که طراحی کسب و کار بسیار گسترده تر است (مدل های کسب و کار، استراتژی ها، فرآیندها و غیره).

برخی از توسعه دهندگان کسب و کار با سوالات استراتژیک سروکار دارند، اما اساسی ترین تفاوت بین این دو گروه این است که توسعه دهندگان کسب و کار معمولا از روش های طراحی و طرز فکر طراحی در کار خود استفاده نمی کنند.

 

  1. طراحی کسب و کار مدیریت محصول نیست:

وظیفه مدیر محصول ایجاد و اجرای استراتژی حول یک محصول خاص است. علاوه بر این، آنها معمولاً تیمی را نیز مدیریت می کنند که محصولی را می سازد. مدیران محصول مسئولیت کل چرخه عمر یک محصول را بر عهده دارند در حالی که طراحان کسب و کار بر محصولات جدید یا تغییرات اساسی تر تمرکز می کنند.

طراحی کسب و کار نقش بسیار گسترده تری در یک کسب و کار دارد. این نقش تنها به استراتژی محصول نگاه محدود نمی­شود، بلکه به مدل های کسب و کار، استراتژی شرکت، فرآیندها، ساختارهای سازمانی و غیره می پردازد.

 

  1. طراحی کسب و کار طراحی خدمات نیست

طراحی خدمات و طراحی کسب و کار با مشتری-محوری شروع می شود، با این حال، طراحی کسب و کار فراتر از آن است. پس از اینکه طراحان کسب و کار متوجه شدند که مشتریان چه می خواهند، با سایر سهامداران مرتبط در مدل کسب و کار نیز تحقیق می کنند. طراحی کسب و کار ذینفع محور است و ذینفع اصلی، مشتری است. علاوه بر این، طراحی کسب و کار با طراحی خدمات در تمرکز بر دوام و جنبه های تجاری خدمات متفاوت است.

برای دیدن نمونه کار ها کلیک کنید

پشتیبانی خدمات ما به صورت کاملا رایگان از ۳ روش امکان پذیر است:
شبکه های اجتماعی ما:واتساپ
شماره تماس: شماره تماس
تیکت زدن در وبسایت:(لینک)
از هنگامی که شما درخواست خود را مطرح و ارسال می‌کنید، نهایتا طی ۲۴ ساعت به کارشناسان ما وصل شده و پاسخ خود را دریافت خواهید کرد.

ارزش‌گذاری برای خدماتی که ارائه می‌شود معیار واحدی ندارد و بسته به کسب و کار شما، حجم خدمات درخواستی‌تان و زمانی که برای آماده سازی نیاز دارد، متغیر است.
با پر کردن فرم بریف، کارشناسان ما با بررسی کامل شرایط، لیست دقیقی از خدمات و هزینه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند.

در ابتدا با دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان، پروسه پیش تولید محتوا با دریافت مبلغی از کارفرما به عنوان پیش پرداخت شروع می‌شود.
پس از تایید توسط شما، پروسه تولید انجام و به پایان می‌رسد. پس از پایان کار، فایل نهایی محتوای تولید شده به صورت با کیفیت پس از تسویه کامل هزینه‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مدت زمان تقریبی برای تحویل پروژه …، … روز در نظر گرفته شده است. البته این زمان‌بندی به صورت پایه و اولیه محاسبه شده و با توجه به نوع درخواستی که شما در فرم بریف ثبت می‌کنید متغیر می‌باشد.