تبلیغات

تبلیغات و به دنبال آن افزایش فروش و ارتباط بیشتر با مخاطبان به یکی از اهداف اصلی برندها تبدیل شده است. در واقع در دوره‌ای که افراد زمان زیادی از روز را به تعامل شبکه‌های اجتماعی و به طور کلی در اینترنت سپری می‌کنند، می‌توانید با استفاده از این خدمات به معرفی برند خود پرداخته و مخاطبان را تشویق به خرید محصولاتتان کنید. اما تبلیغ دیجیتال چیست؟

هر نوع تبلیغات در پلتفرم‌های دیجیتال از جمله وب و شبکه‌های اجتماعی را تبلیغ دیجیتال می‌نامند که به شکل‌های مختلف انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع تبلیغات قابل‌اندازه‌گیری بودن آن است. زمانی که به تبلیغات آنلاین می‌پردازید، ابزارهای مختلفی را در اختیار دارید که تمامی جزئیات از دفعات مشاهده تبلیغ تا تعداد خرید مخاطبان را به شما نشان می‌دهند.

تبلیغ‌های دیجیتال شامل دسته‌های مختلفی از تبلیغات می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها و خدماتی که گروه خلاقیت و تولید محتوا بوم ارائه می‌کند، پرداخته‌ایم.

چرا باید از تبلیغات دیجیتال استفاده کنیم؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که ذهن صاحبان کسب و کارهای سنتی را به خود مشغول کرده این است که چرا باید از تبلیغات در فضای دیجیتال استفاده کنیم. برای پاسخ به این سوال بهتر است از یک مثال در دنیای واقعی استفاده کنیم.

فرض کنید شما یک فروشگاه فیزیکی در یک محله کوچک از شهر خود داشته و به صورت روزانه مشتریان برای خرید به شما مراجعه می‌کنند. در این صورت شما میزان سود مشخصی داشته و همچنین میانگین تعداد مشتریان نیز ثابت بوده و به نوعی می‌توان گفت درآمد قابل پیش بینی دارید. پس از گذشت چند سال متوجه می‌شوید که هیچ گسترشی در کار خود نخواهید داشت.

با استفاده از خدمات تبلیغات شما فضای کاری خود را بدون خرید هیچگونه فضای فیزیکی، گسترش داده و فروش یا ارائه خدمات خود را به شکل چشمگیری افزایش خواهید داد. بهتر است بدانید که امروزه بیش از نیمی از جمعیت کشور ما حداقل یک بار را در فضای اینترنت به جستجو پرداخته است و همین مسئله باعث گستردگی کار تبلیغات در این فضا شده است.

برای پی بردن به اهمیت استفاده از تبلیغات دیجیتال بهتر است با برخی از مهمترین مزایای آن آشنا شوید.

مزایای تبلیغات دیجیتال

به طور کلی انجام تبلیغات در دنیای اینترنت مزیت‌های فراوانی دارد که برخی از بارزترین آنها شامل موارد زیر است:

  • گسترش چشمگیر فعالیت کسب و کار از یک منطقه به یک یا چند کشور
  • پرداخت هزینه کمتر در برابر تبلیغات سنتی و بازدهی بسیار بیشتر نسبت به آن
  • قابلیت اندازه‌گیری میزان بازخورد تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی با استفاده از ابزارهای مختلف

چرا بعضی از تبلیغات به نتیجه نمی‌رسد؟

بسیاری کسب و کارها هستند که از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و یا وب سایت استفاده می‌کنند ولی پس از مدتی هیچ بازخورد و بازگشت سرمایه‌ای را مشاهده نمی‌کنند. این مسئله یکی از دغدغه‌ها و مسائلی است که باعث می‌شود کسب و کارها به این فضا ورود نکنند. اما این که چرا برخی از تبلیغات نتیجه لازم را نمی‌دهند به عوامل مختلفی بستگی دارد که ما در این قسمت قصد داریم به آنها بپردازیم.

ضعف در محتوا

اصلی‌ترین موردی که مخاطب از طریق آن جذب صفحه و یا وب سایت شما می‌شود، محتوای تبلیغات دیجیتال است. این محتوا می‌تواند به صورت متن، فیلم، عکس و یا موشن گرافیک باشد. استفاده صحیح از محتوای مورد نظر در زمان مناسب و از همه مهمتر بر اساس جامعه هدف مهمترین مسئله در تبلیغات است. بهره‌مندی از محتوای خاص و منحصر به فرد در تبلیغات دیجیتال به نوعی شاه کلید دریافت نتیجه است.

مشخص نبودن هدف

تبلیغی که شما در فضای مجازی و یا دیگر پلتفرم‌ها انجام می‌دهید، باید مطابق با هدف و از همه مهمتر جامعه هدف شما باشد. برای نمونه اگر هدف شما از تبلیغ فروش باشد، انجام این کار در شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند خیلی به شما کمک کند. در ادامه ما به معرفی روش‌های دریافت نتیجه بهتر در تبلیغات می‌پردازیم.

کارهایی که باید برای نتیجه بهتر تبلیغات انجام دهیم

به طور کلی دریافت بهترین نتیجه از انجام تبلیغات دیجیتال به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. برخی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در نتیجه انجام تبلیغات نیز شامل موارد زیر است:

  • مشخص شدن هدف از انجام تبلیغات دیجیتال
  • تعیین جامعه هدف
  • تعیین پلتفرم تبلیغاتی بر اساس هدف و جامعه مورد نظر
  • تولید محتوای مناسب برای تبلیغات

تاثیر تبلیغات دیجیتال در استارتاپ های کوچک و بزرگ

با آمدن تبلیغات به دنیای دیجیتال، بسیاری از شرکت‌های کوچک شروع به گسترش کسب و کار خود کردند و همچنین برندهای بزرگ دنیا نیز قوی‌تر به کار خود ادامه دادند.