دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست ؟

در سال‌های اخیر تعداد کمتری از مردم وقت خود را به خواندن روزنامه یا دیدن تبلیغات تلویزیونی اختصاص می­دهند. امروزه بخش زیادی از زمان مشتریان شما به استفاده از تلفن همراه یا کامپیوتر و تبلت و در شبکه جهانی اینترنت می‌گذرد. به همین دلیل توانایی شما در ارتباط با مشتریان خود در فضای آنلاین یک امر حیاتی برای کسب و کار شماست.

اگر صاحب کالا یا ارائه دهنده خدمتی هستید و می‌خواهید ارتباط مؤثرتری با مخاطبین خود داشته باشید، بی‌شک حضور شما در رسانه‌های دیجیتال ضروری است. دیجیتال مارکتینگ یک ابزار موثر برای موفقیت در حوزه بازاریابی و البته تبلیغات است. چرا که برخلاف دیگر ترندهای بازاریابی شما میتوانید فعالیت خود را اندازه‌گیری و ارزیابی کنید.

جهت مشاوره های تخصصی دیجیتال مارکتینگ و بهبود فعالیت کسب و کارتان در فضای مجازی با شماره *** تماس بگیرید تا همکاران ما در گروه خلاقیت و تولید محتوای بوم به شما کمک کنند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ (Digital Marketing)

در یک تعریف ساده، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی یا اینترنت است. این برنامه شامل پیام رسانی متنی، ویدئو، اپلیکیشن، پادکست‌ها، بیلبوردهای الکترونیکی، تلویزیون دیجیتال و کانال‌های رادیویی است. بازاریابی دیجیتال به یک سازمان امکان می‌دهد کمپین‌ها، محتوا و استراتژی خود را تجزیه و تحلیل کند و از این اطلاعات در برای ارتقای کیفیت سطح خدمات خود استفاده کند.

خدمات دیجیتال مارکتینگ 

خدمات دیجیتال مارکتینگ به طور کلی در دو بستر وب و شبکه های اجتماعی ارائه می‌شوند که ما در ذیل به آنها اشاره نموده‌ایم:

بستر وب (Web Platform)

خدمات سئو سایت یا بهینه سازی موتور جستجو

طراحی سایت

تبلیغات: تبلیغات همسان، تبلیغات بنری و تبلیغات کلیکی

ایمیل مارکتینگ یا بازار یابی از طریق ایمیل

بازاریابی تولید محتوا مانند تهیه و تالیف مقاله ریپورتاژ آگهی و روابط عمومی الکترونیک

بازاریابی ویدئویی یا ویدئومارکتینگ

تبلیغات در گوگل (گوگل ادز)

صفحات فرود یا لندینگ پیج

بستر شبکه های اجتماعی (Social Media Platform)

اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی تولید محتوا

کمپین دیجیتال: کمپین تولید محتوا توسط کاربر UGC

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

تبلیغات آنلاین چیست؟ (Online Ads)

همانطور که از نامش پیداست، تبلیغات آنلاین به تبلیغاتی است که از طریق اینترنت و در فضای مجازی انجام شود. تعریفی که یکی از استادان دانشگاه پنسیلوانیا از تبلیغات آنلاین داشته است به شرح زیر است:

هر فعالیتی که از اینترنت (و شاید در همراهی با کانال‌­های دیگر) برای ایجاد آگاهی، علاقه یا انجام فعالیتی درباره محصولات و خدمات مشخصی استفاده می‌­کند.

هدف از تبلیغات، رساندن پیام برندمان به مخاطب است تا مخاطب را نسبت به محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهیم آگاه کند. البته با توجه ویژگی‌های فضای مجازی، تبلیغات آنلاین محدودیت‌های بسیار کمتر و در اغلب موارد، مزایای بسیاری نسبت به تبلیغات محیطی دارد.

مزایای تبلیغات آنلاین

به طور کلی مزیت‌های تبلیغات آنلاین نسبت به تبلیغات سنتی در 3 عنوان زیر خلاصه می‌شود:

بازدهی بیشتر

قابلیت ارزیابی

قابلیت شخصی‌سازی

تفاوت تبلیغات دیجیتال و سنتی

همانطور که می‌دانید کاربران فضای مجازی روز به روز در حال افزایش بوده و همین مسئله باعث توجه هرچه بیشتر به حوزه دیجیتال مارکتینگ شده است. به طور کلی تفاوت‌های عمده‌ای بین تبلیغات در بستر دیجیتال و فضای سنتی وجود دارد که برخی از مهمترین آنها شامل موارد ذیل است.

قابلیت بررسی نتایج حاصل از تبلیغات آنلاین

نحوه تعامل کسب و کارها با مشتریان

تفاوت قابل توجه در هزینه‌های تبلیغات

تفاوت در نحوه اصلاح و همچنین کنترل در تبلیغات

مشخص کردن مخاطبان هدف و نحوه رسیدن به آنها (در تبلیغات آنلاین)

چالش‌های دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ (Digital Marketing Challenges)

اما در حوزه دیجیتال مارکتینگ سه چالش بزرگ وجود دارد.

  • اول این‌ که تنوع رسانه‌های آنلاین (Online Media) باعث می‌شود تا صاحبان برند برای برنامه‌ریزی و فعالیت در هر رسانه با مشکل روبرو شوند. ده‌ها شبکه اجتماعی، سرویس‌های ایمیل مارکتینگ و وب‌سایت‌های پربازدید تنها بخشی از رسانه‌های آنلاین هستند. به همین دلیل اغلب شرکت‌ها استراتژی دیجیتال مارکتینگ را موازی با برنامه های بازاریابی خود به شکل داخلی نوشته و تولید محتوای آن را برون‌سپاری می‌کنند.
  • مورد دوم هزینه پایین و باور اشتباه عدم نیاز به تخصص در رسانه‌های آنلاین در مقایسه با سایر رسانه‌ها است. این مورد باعث می‌شود تعداد زیادی از برندها با رویکردهای حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای برای تبلیغ به این فضا هجوم بیاورند و این سبب تشدید رقابت می‌شود. فراموش نکنید که برخلاف تبلیغات سنتی (Traditional Advertising)، تبلیغات دیجیتال فرایندی پیوسته و بلند مدت است و نیاز به شناخت کافی از فضا و مخاطب دارد.
  • سوم اینکه انفجار اطلاعات در رسانه‌های آنلاین باعث می‌شود مخاطب شما با حجم زیادی از تبلیغات روبرو شود. بسیاری از این تبلیغات با وضعیت واقعی محصولات خود تطابق ندارند و این مسئله سبب کاهش اعتماد مصرف‌کننده به کل فرایندهای تبلیغات در فضای مجازی می‌شود.

سوالات پر تکرار درباره دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ یا Digital Marketing به کلیه خدماتی گویند که در دنیای دیجیتال اعم از شبکه های اجتماعی، وب سایت و به طور کلی در رسانه ها انجام میشوند.

تفاوت بازاریابی آفلاین و دیجیتال در چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت تبلیغات به صورت دیجیتال با دیگر ابزارهای بازاریابی Marketing در بخش تعامل آن با کاربران است. دنیای اینترنت و شبکه های اجتماعی باعث می‌شوند تا کسب و کارهای مختلف بتوانند بدون واسطه با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ کدام‌اند؟

ابزارهای مختلفی برای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال وجود دارند البته از این موضوع که دیجیتال مارکتینگ در هر دو بخش آفلاین و آنلاین فعالیت دارد هم نباید غاف بود. سئو و بهینه سازی سایت فقط یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است.

 

کلام آخر

در این مسیر عقب نمانید.

گروه خلاقیت و تولید محتوای بوم سابقه همکاری با طیف وسیعی از مسب و کارهای محلی و ملی را داشته و در این مسیر سلبقه درخشانی را از خود برجای گذاشته است. این تجربه نیروی محرکه کسب و کار شما خواهد بود. شما میتوانید در وبسایت گروه بوم نمونه پروژه های انجام شده را مشاهده کنید.